Sprawne elektrozawory LPG są kluczowe do prawidłowego działania instalacji. Ich celem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym, ponieważ odpowiadają za odcięcie dopływu gazu przy niepracującym silniku. Bardzo ważna jest regularna kontrola instalacji LPG. W jaki sposób działa elektrozawór gazowy i co warto o nim wiedzieć?
Elektrozawór gazowy – za co odpowiada?
Elektrozawór gazowy ma za zadanie odciąć dopływ gazu do silnika w momencie, gdy przestaje on pracować. Nawet wówczas, gdy dzieje się tak bez woli kierowcy, np. podczas awarii pojazdu czy wypadku drogowego. Dzięki temu nie ma ryzyka wybuchu gazu. Można zatem powiedzieć, że elektrozawór gazowy pełni bardzo ważną rolę zapewniając bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego i pasażerom pojazdu.
Jak działa elektrozawór gazowy?
Elektrozawór gazowy posiada w swojej budowie specjalny tłoczek, utrzymywany w pozycji zamkniętej przez sprężynę. Podczas otwarcia tłoczka siłę docisku sprężyny pokonuje cewka elektromagnetyczna, zasilana napięciem z instalacji elektrycznej pojazdu. Gdy napięcie zaniknie, następuje automatyczne zamknięcie elektrozaworu gazowego (dzięki sile sprężyny).
Ten istotny element samochodu montuje się w komorze silnika, jak najbliżej reduktora (parownika). Stanowi bowiem jedną z części wysokociśnieniowej instalacji gazowej, w której LPG znajduje się w fazie ciekłej.
Uszkodzony elektrozawór gazowy
Problemem, z którym możemy się spotkać, jest uszkodzenie elektrozaworu gazowego. Wówczas konieczna staje się jego naprawa lub całkowita wymiana. Niezamknięcie dopływu gazu może mieć poważne konsekwencje, w tym nawet stanowić źródło pożaru. Dwie najczęstsze przyczyny takiej usterki to:
- przepalenie cewki
- uszkodzenie przewodów zlokalizowanych pod samochodem
Objawem wskazującym na uszkodzenie elektrozaworu gazowego jest zwykle problem z uruchomieniem pojazdu. Ponadto nie pojawia się charakterystyczne pstryknięcie podczas przełączania auta z benzyny na gaz. Wówczas najlepiej w szybkim terminie umówić się do mechanika.
Najnowsze komentarze