Skroplony gaz dzięki swojej wydajności, uniwersalności i stosunkowo niskiej cenie cieszy się zastosowaniem w wielu branżach. Gaz LPG oczywiście najczęściej spotkamy w samochodach, gdzie dobór części do instalacji gazowych i ich montaż często okazuje się rewelacyjną inwestycją.

Można go również spotkać w gospodarstwach domowych, rolnictwie, przemyśle czy logistyce. Najczęściej zapewnia napęd dla różnych urządzeń czy pojazdów. Popularnym zastosowaniem gazu LPG jest napęd wózków widłowych. Są one niezbędne do prac magazynowych, a dzięki butli z gazem wózek może długo i wydajnie służyć.

Warto jednak wiedzieć jak funkcjonuje cały ten system i na co zwrócić uwagę. Jakie są zalety gazu LPG w wózkach widłowych?

Gdzie magazynowany jest gaz?

Warto wyjść od tego, gdzie przechowuje się gaz LPG w warunkach magazynowych, bo tam najczęściej spotkamy wózki widłowe. Otóż skroplony gaz oraz części do instalacji gazowych przechowywane powinny być w specjalnie do tego przystosowanych pomieszczeniach. Muszą być to miejsca bezpieczne, z bezwzględnym zakazem palenia.

Przewody gazowe LPG.

Gaz najczęściej jest gromadzony w różnej wielkości butlach syfonowych. Dzięki dedykowanemu zaworowi u ich zwieńczenia możliwy jest pobór fazy ciekłej z gazu, a następnie pod wpływem ciśnienia przemiana w formę gazową. Tego typu butle montuje się bezpośrednio na wózkach widłowych i podpina do instalacji gazowej.

Dlaczego warto stosować LPG w wózkach widłowych?

Butle gazowe umożliwiają nieprzerwaną pracę wózka widłowego, zatem zwiększają jego wydajność. Ich wymiana trwa krótką chwilę i nie ma potrzeby uziemiania wózka na czas ładowania (sytuacja znana z wózków elektrycznych).

Ponadto praca wózka o takim napędzie jest cicha co korzystnie wpływa na ergonomię pracy i zdrowie pracowników.

Taki napęd dobrze sprawdza się zarówno w przestrzeniach zamkniętych, jak i otwartych. Dzięki stosowaniu wysokiej jakości części do instalacji gazowych nie emituje on toksycznych spalin – wobec tego nie stanowi zagrożenia dla atmosfery oraz ludzi przebywających wewnątrz magazynu.
Kolejnym atutem wózków LPG jest ich bezawaryjność. Wymagane są jedynie okresowe przeglądy techniczne, natomiast przeważnie ich praca jest efektywna i nie wymagają one wielu napraw.

Tego rodzaju wózki widłowe w prawdzie kosztują dosyć sporo. Jednak jest to inwestycja, która dzięki swoim walorom szybko powinna się zwrócić. Z pewnością przed takim zakupem warto zapytać o zdanie specjalistów, którzy pomogą w dokonaniu odpowiedniego wyboru.