Głównym celem zakupu samochodu z instalacją LPG jest chęć tańszej jazdy, jako że gaz jest znacznie tańszy niż benzyna. Nieumiejętny i pochopny wybór takiego auta może jednak mieć kosztowne konsekwencje, ponieważ wiele pojazdów dostępnych na rynku przerobiono byle jak. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby ostateczny wybór był korzystny i bezproblemowy?

Przewody gazowe LPG.

Niezbędne dokumenty

Auto z instalacją LPG powinno mieć odnotowany fakt jej obecności w dowodzie rejestracyjnym. Bez tego żaden pojazd nie przejdzie badania technicznego, a podczas kontroli policja może zatrzymać dowód rejestracyjny. Kupując samochód na gaz pilnujmy więc, abyśmy otrzymali homologację montażu wraz z certyfikatem ważności zbiornika. 

Data produkcji zbiornika

Oglądając samochody z instalacją LPG warto zwrócić uwagę na datę produkcji zbiornika. Jego termin ważności wynosi 10 lat od momentu produkcji, dlatego po upływie tego czasu żaden pojazd nie przejdzie badania technicznego. Konieczne jest wówczas przejście legalizacji zbiornika w serwisie mającym do tego uprawnienia. Generuje to dodatkowe koszty. Jeśli zbiornik pozytywnie przejdzie weryfikację, otrzymamy decyzję dopuszczającą pojazd do użytku na kolejnych 10 lat.

Bardzo ważną informacją jest fakt, że jeden zbiornik nie może być używany dłużej niż 20 lat. Po tym czasie należy wykonać jego wymianę.

Przeprowadzony serwis

Znacznie korzystniejszą opcją jest zakup sprawnego samochodu, który przeszedł czynności serwisowe. Prawdopodobnie nie będziemy musieli dokładać pieniędzy do napraw, które w innym razie mogłyby wyniknąć na dniach użytkowania nowego pojazdu. Warto sprawdzić kiedy wykonywana była wymiana filtrów gazowych. Filtr fazy ciekłej wymienia się co 30 tysięcy kilometrów, natomiast filtr fazy lotnej co 15-20 tysięcy kilometrów. Dodatkowo zwróćmy uwagę na świece zapłonowe i ostatnią datę badania technicznego.

Marki podzespołów

Warto sprawdzić także, jakich marek podzespołów użyto podczas instalacji LPG. Zwłaszcza, jeśli auto jest sprowadzane z zagranicy. Może się bowiem okazać, że będą one mało popularne w Polsce, zatem ich dostępność także będzie niewielka. Jeśli polscy mechanicy nie będą mieli dostępu do części zamiennych, w razie awarii ściągnięcie ich z innego kraju nie tylko dłużej potrwa, ale i będzie się wiązać z większymi kosztami. W najgorszym razie okaże się, że butli nie można zalegalizować w Polsce, czego konsekwencją będzie konieczność kupna nowej.

Rzetelny montaż instalacji

Osoby mające choćby podstawowe pojęcie o mechanice samochodowej powinny zaglądnąć pod maskę. Niedopuszczalne są sytuacje, w których elementy instalacji mocowane są do przewodów podciśnieniowych czy elektrycznych silnika. Z kolei sterownik instalacji powinien znajdować się miejscu z dobrym dostępem i w miarę osłoniętym przed wodą. 

Przegląd przed kupnem

Jeśli nie znamy się na samochodach lub chcemy mieć całkowitą pewność, że wybrany przez nas pojazd z instalacją LPG nie wymaga znacznego wkładu finansowego oraz że wszystko działa tak, jak powinno, najlepiej jest skorzystać z pomocy fachowców. W tym celu zawozimy auto na przegląd np. na stację kontroli pojazdów bądź do niezależnego serwisu samochodowego, który zna się na takich instalacjach. Otrzymamy wówczas fachową opinię odnośnie stanu technicznego wybranego auta.