Butle gazowe znajdują zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w wielu dziedzinach przemysłu. Choć tak często je wykorzystujemy, mało kto zastanawia się nad ich budową czy mechanizmem działania. Jednym z podstawowych, najważniejszych elementów każdej butli gazowej jest filtr. Co warto o nim wiedzieć?

Funkcje filtru do butli gazowej

Podstawowym zadaniem filtru do butli gazowej jest przechwycenie cząsteczek i szkodliwych zanieczyszczeń, chroniąc tym samym elementy sterujące. Dzięki temu nie dochodzi do uszkodzeń i awarii poszczególnych podzespołów instalacji, zaś proces spalania mieszanki przebiega prawidłowo. Możemy przez długi czas bez problemu korzystać z butli.

Parownik gazu.

Innymi słowy, dzięki filtrom zapewniamy długoletnie działanie oprzyrządowania, zaworów odcinających i innych ważnych elementów. Wyposażenie butli w filtr jest nie tylko pożądane, ale wręcz konieczne.

Budowa filtru do butli gazowej

Istnieje kilka rodzajów filtrów do butli gazowej, przede wszystkim różniących się materiałem filtrującym. Może nim być metalowa siatka wykonana z cienkiego drutu lub tzw. kasety wykonanie z cienkiej nici. Materiały dodatkowo są nasączone cieczą, zwykle olejem. Graniczne dopuszczalne wartości spadków ciśnienia w filtrach wynoszą 5000 Pa (siatkowych) i 10 000 Pa (kasetowe).

Korpus filtru zazwyczaj wykonany jest z metalu – żeliwa, stali lub aluminium. Może mieć różny kształt, np. kołnierzowy.

Filtr do butli gazowej.

O czym warto pamiętać kupując filtr do butli gazowej?

Aby filtr rzeczywiście spełniał swoją rolę i jednocześnie zapewniał całkowite bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom butli, musi spełniać odgórnie określone normy. Warto zwrócić na nie uwagę podczas zakupów. Przede wszystkim filtr powinien spełniać normę DIN3386 – wówczas jest on przystosowany do ciśnienia przynajmniej 5 bar. Wszelkie normy znajdziemy na karcie produktowej.