Na pierwszy rzut oka montaż instalacji gazowej to banalnie prosta sprawa. Być może tak jest, aczkolwiek najczęściej popełniane błędy, dają o sobie znać dopiero po czasie. Tym samym na początku warto dokładnie precyzyjnie rozplanować montaż wszystkich elementów w instalacji LPG. Ustalić umiejscowienie wtryskiwaczy gazowych, ułożenie wszelkich przewodów elektrycznych, a przede wszystkim wyznaczyć właściwe miejsce, a także sposób montażu reduktora. Zatem, czy to właśnie reduktor stanowi najważniejszy element instalacji gazowej?

Oczywiście nie. Niemniej jak inne elementy jego błędny montaż przyczyni się do wielu problemów i awarii. Odpowiedni montaż poszczególnych części nie powinien utrudniać dostępu do pozostałych. W takim razie, na co konkretnie zwrócić uwagę wybierając reduktor gazowy?

Reduktor gazu – czym jest i jak działa?

Reduktor gazu to jeden z nadrzędnych elementów w całej instalacji gazowej. Jest on niezbędny w aspekcie obniżania ciśnienia gazu, do poziomu ciśnienia roboczego, który będzie odpowiedni w przypadku konkretnych urządzeń. Niemniej reduktory gazowe stosowane są we wszystkich instalacjach gazowych, zaczynając od butli gazowych, a kończąc na pojazdach.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, a także modeli reduktorów. Jednak zasada ich działania jest praktycznie identyczna. Element, jakim jest reduktor, zbudowany jest ze złożonych systemów przewodów, które posiadają ograniczone światło, co sprawia, że na tzw. króćcu niskiego ciśnienia np. gaz ziemny jest rozprężony. Wniosek?

Odpowiednia skala zmniejszonego ciśnienia gazu przede wszystkim zależna jest od odpowiedniego mechanizmu, który steruje reduktorem gazowym.

Z kolei ciśnienie w reduktorze kontrolowane jest przez zawór, który reguluje jego poziom. W ten sposób można ręcznie ustawiać odpowiednią wartość. Warto pamiętać, że aby ograniczyć potencjalną możliwość popełnienia błędu, obecnie stosuje się różne kody kolorystyczne, które dokładnie określają konkretne zastosowanie danego reduktora gazu. Jeżeli jednak ilość dostępnych reduktorów gazów jest tak duża, to na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Reduktor gazowy – jak wybrać dobry nie popełniając błędu?

Zakup dobrego reduktora gazowego to w teorii prosta rzecz, ale wiele ludzi popełnia nadal wiele błędów przy jego zakupie. Jednym z podstawowych błędów, jakie popełniane są szczególnie przez młodych monterów to wykorzystywanie takich komponentów do instalacji, które niekoniecznie są przystosowane do parametrów konkretnego silnika. Wybór zbyt słabego reduktora może skutkować w momencie przyśpieszania, zbyt szybkim przegrzewaniem się silnika. W efekcie dochodzi do poważnych awarii m.in. katalizatorów i głowic, co dla każdego kierowcy stanowi niemały wydatek.

Wybór solidnego reduktora powinien przede wszystkim być uwarunkowany dostosowaniem mocy reduktora do mocy silnika. W ten sposób współpraca pomiędzy silnikiem, a wybranym komponentem będzie przebiegała w odpowiedni sposób. Niemniej należy pamiętać, że wybór reduktorów z najwyższej półki wiązał się będzie ze znacznie wyższymi kosztami.

Wybór reduktora gazowego w czterech krokach

Decydując się na zakup dobrej jakości reduktora, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Cały proces można streścić do czterech kroków.

·         Krok I, to znalezienie odpowiedniego reduktora do pracy z konkretnymi gazami. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeżeli wybrany przez nas reduktor nie będzie dedykowany do pracy z konkretnym rodzajem gazu, to niemożliwe będzie rzetelne kontrolowanie jego ciśnienia.

·         Krok II, to wybór pomiędzy reduktorem o stałym przepływie ciśnienia wyjściowego, a wyposażeniem go w element, który będzie dawał możliwość zmiany. Warto jednak pamiętać, że przy reduktorach, które są regulowane, należy sprawdzić zakres regulacji, aby dobrać odpowiedni poziom ciśnienia dla odbiornika.

·         Krok III, to dokładne sprawdzenie wszystkich zabezpieczeń reduktora, aby poza minimalnym poziomem ochrony posiadał dodatkową, np. zawór redukcyjny dwustopniowej redukcji.

·         Krok IV, to zwrócenie uwagi na inne bardzo przydatne cechy reduktorów, np. dodatkowy zawór wydmuchowy. Jest to bardzo istotne, ponieważ producenci często dołączają własne, dobre zabezpieczenia.

Reduktor gazowy – o czym jeszcze warto pamiętać?

Reduktor gazu to zdecydowanie bardzo ważny element instalacji gazowej. Co to oznacza? Mianowicie to, że nie powinno się stosować żadnych zamienników, a jedynie dedykowane i sprawdzone rozwiązania. Warto także pamiętać, że każdorazowo po wymianie reduktora należy dokonać dokładnego przeglądu i regulacji całej instalacji. Natomiast jeżeli w samochodzie wyczuwalny będzie zapach gazu, szarpanie lub spadek mocy, to należy udać się do odpowiedniego serwisu, aby sprawdzić, czy reduktor na pewno działa poprawnie.