Cena paliw napędowych to główne kryterium, które ma wpływ na to, że coraz większa ilość kierowców decyduje się na instalację gazową w samochodzie. Jednak porównanie ogromnej ilości ofert różnych serwisów, które zajmują się montażem LPG w pojazdach, wcale nie jest takie proste. Tym bardziej że zdecydowana większość kierowców, szczególnie tych początkujących ma bardzo mgliste pojęcie o właściwościach i ogólnym zastosowaniu instalacji gazowej. 

To napędu gazowego oczekuje się przede wszystkim oszczędności, braku awaryjności, a sama konstrukcja LPG nie powinna być droga. Zatem, na co należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając części do instalacji gazowej, aby prawidłowo zadbać o auto?

Impco Cobra


Instalacja LPG – jakie komponenty zastosować?

Dobranie odpowiedniej klasy komponentów przy montażu instalacji gazowej w samochodzie to jeden z ważniejszych czynników, wpływających na późniejsze funkcjonowanie samochodu. Jednak wielu mechaników, szczególnie tych mało doświadczonych nie potrafi właściwie dobrać dobrych elementów do instalacji LPG. Najczęściej w ramach obniżenia ceny końcowej, wiele warsztatów rezygnuje z pewnych elementów, albo montowane są części, które nie są dedykowane dla danego rodzaju silników. Jakie komponenty powinno się stosować i na co zwrócić szczególną uwagę?

Niezwykle ważna jest lokalizacja elektrozaworów. W każdym rodzaju instalacji gazowej występują dwa elektrozawory. Jeden zlokalizowany jest bezpośrednio przy butli, a drugi pod maską. Pierwszy z nich umieszcza się w miejscu łatwo dostępnym, aby w razie awarii móc go sprawnie wymienić. Należy zaznaczyć, że prawidłowo zamontowana instalacja gazowa charakteryzuje się dużą stabilnością wszystkich zaimplementowanych elementów. Najważniejsze z nich to reduktor, komputer oraz wtryskiwacze. Z kolei przewody powinny być solidnie spięte, a w razie potrzeby odpowiednio przycięte.

Źle wyregulowana instalacja LPG – reduktor i wtryskiwacze

Właściwie dostrojona instalacja zawsze pracuje tak, aby kierowca nie czuł różnicy, kiedy jedzie na benzynie i gazie. W momencie, kiedy silnik przerywa bądź szarpie jest to znak, że części wykorzystane do montażu jednostki LPG zostały źle dobrane. Warto podkreślić, że w nowoczesnych instalacjach, bieżącym zasilaniem LPG steruje bezpośrednio komputer samochodowy.

W momencie, kiedy odpowiednie komponenty instalacji LPG zostały niewłaściwe dobrane, wydatki na naprawy mogą być wysokie. Powszechną pomyłką jest montaż nieodpowiedniego reduktora, który nie jest odpowiednio przystosowany do danego rodzaju i wielkości silnika. W takiej sytuacji jednostka napędowa dostaje zdecydowanie za mało paliwa, czego konsekwencją jest spadek mocy np. w momencie przyspieszania samochodu.


Montaż instalacji LPG – o tym należy pamiętać!

Implementacja instalacji gazowej w samochodzie jak każda usługa, przed skorzystaniem z niej, warto zapoznać się nie tylko z opiniami serwisu, ale również procesem montażowym. Pierwszym krokiem powinna być analiza, czy instalacja gazowa jest niezbędna. Jeżeli tak, to zaleca się wybór wyłącznie certyfikowanych warsztatów, które specjalizują się przede wszystkim w podłączaniu instalacji LPG.

Niezwykle ważne jest także poradzenie się zaufanego eksperta w aspekcie wyboru odpowiedniego rodzaju instalacji. Na koniec należy sprawdzić, w jaki konkretnie sposób pracownicy wybranego serwisu zaopatrują się w komponenty niezbędne do instalacji LPG, a także jak przebiega cały proces montażu.