Filtry gazu, które stosowane są w butlach gazowych to jeden z niezbędnych elementów, który wzbogaca wszystkie instalacje gazowe. Obecnie najpopularniejsze filtry, które stosowane są w gazowych układach zasilania, przede wszystkim wykorzystują jako materiał filtracyjny tzw. bibułkę filtracyjną. Tym samym coraz większa ilość producentów przechodzi na stosowanie filtrów bazujących na innych materiałach. Dlaczego tak się dzieje? Chodzi o dokładność!

Większość filtrów stworzona jest z tworzywa sztucznego. Instalacja gazowa to dwa podstawowe filtry tj. filtr fazy ciekłej oraz filtr fazy lotnej. To one sprawiają, że paliwo jest właściwie filtrowane z wszelkiego rodzaju zaburzeń mechanicznych tj. opiłki czy olej. Jednak jakie filtry rozbieralne do butli gazowej będą najlepsze?

Filtr gazu – dlaczego jest ważny?

Wymiana filtrów gazu to bardzo ważny element w zakresie eksploatacji butli gazowej. W każdym systemie gaz lpg warto zadbać o dokładne oczyszczanie paliwa, co w konsekwencji przełoży się na dłuższą żywotność jednostki napędowej. Dlatego trzeba przestrzegać terminów, aby we właściwym czasie wymieniać wkład filtra. Szczególną uwagę należy zwracać na dane techniczne i informacje producentów odnośnie częstotliwości wymiany, co pomoże zapobiegać powstawaniu problemów z wkładem filtracyjnym. Ponadto w zależności od rodzaju silnika i instalacji gazowej zużycie paliwa przy identycznych przebiegach może być bardzo zróżnicowane. Także ilość emitowanych zanieczyszczeń w samochodzie będzie zdecydowanie większa przy nieregularnej wymianie filtra.

Filtr fazy ciekłej

Filtr fazy ciekłej instalowany jest między parownikiem a zbiornikiem gazu. Wszystkie filtry w zależności od producenta posiadają różną średnicę i wysokość. Współcześnie najczęściej sprzedawane są wkłady z tzw. oringami uszczelniającymi, albo kompletne filtry, które jednak nie posiadają wymiennych elementów.

Filtr fazy lotnej

Filtry fazy lotnej montowane są pomiędzy reduktorem a spryskiwaczami. Jego głównym zadaniem jest oczyszczanie paliwa, zanim jeszcze trafi do wtryskiwaczy, które sterowane są za pomocą sterownika elektronicznego. Tego rodzaju filtry dostępne są jako nierozbieralne elementy wykonane z metalu, a także jako filtry rozbieralne, w których możliwa jest wymiana element tj. wkład filtra, a sama najczęściej wykonana jest z tworzywa sztucznego. Niemniej to w zależności od producenta dobierany jest konkretny typ filtra i jego rozmiary.

Filtry z włókna szklanego

Nowoczesne filtry wykonane z włókna szklanego to jedna z opcji, która wyróżnia się minimalnymi oporami przepływu. Jedną z najważniejszych cech takich filtrów jest to, że nie są one higroskopijne. Tym samym woda i różne ciecze nie ograniczają parametrów filtracyjnych.

Regularna wymiana filtrów – o tym pamiętaj!

Systematyczna wymiana filtrów lpg to nie tylko dbałość o lepsze osiągi samochodu, ale przede wszystkim o odpowiednio dobry stan jednostki napędowej. Jednak należy pamiętać o ich wymianie zgodnie z zaleceniami producenta. Warto również pamiętać, że oprócz zdolności do zatrzymywania zanieczyszczeń odpowiedni materiał filtracyjny musi przede wszystkim charakteryzować się wysoką wytrzymałością. Dlatego przy każdym przeglądzie warto skorzystać z opcji wymiany filtrów, zarówno fazy stałej, jak i ciekłej. Koszt wymiany jest stosunkowo niski, a z pewnością da to znacznie większe bezpieczeństwo użytkowania pojazdu.