Parownik gazu, zwany również reduktorem, to urządzenie konieczne w każdej instalacji LPG. Jest podstawowym zadaniem jest rozprężanie ciekłej mieszanki propan-butan do stanu lotnego, co umożliwia prawidłowe funkcjonowanie całego systemu. To właśnie od sprawności parownika zależy zachowanie silników na gaz. Niekiedy może dojść do zapowietrzenia go – co wówczas najlepiej zrobić?

Samodzielne odpowietrzanie parownika gazu – tzw. gazowanie

Jeśli zauważymy objawy charakterystyczne dla zapowietrzonego parownika gazu, można spróbować wykorzystać szybką metodę odpowietrzania. Należy uruchomić pojazd i gdy jeszcze działa na benzynie rozpocząć zwiększanie obrotów do 2-3 tysięcy. Po chwili, utrzymując wysokie obroty, należy przejść na zasilanie gazem. Auto prawdopodobnie zacznie się dławić, co jest zjawiskiem normalnym w takiej sytuacji. Czynność powinna skutkować odpowietrzeniem parownika gazu.

Elektrozawór gazowy.

Metoda ma jednak kilka wad. Przede wszystkim nie jest do końca korzystna dla silnika i samego parownika gazu. Ponadto może doprowadzić do przejścia sterownika w tryb awaryjny bądź zarejestrowania błędu odnośnie spadku ciśnienia gazu w reduktorze.

Profesjonalne odpowietrzanie parownika gazu

Pod maską samochodu zauważymy 2 zawory – jeden znajduje się przy butli, zaś drugi przy parowniku. Profesjonalne odpowietrzanie instalacji gazowej polega na wstępnym zakręceniu obu zaworów, aby odciąć dopływ gazu do reduktora. Następnie stopniowo odkręca się je, aby nagromadzony gaz mógł się wydostać. Tą czynnością powinien zajmować się jednak doświadczony mechanik, ponieważ nietrudno o błędy.

Jak dbać o parownik gazu?

Najczęściej popełniany błędem jest odpalanie samochodu na gazie zimą. Fachowo powinno się odpalać go na benzynie i dopiero po rozgrzaniu silnika przechodzić na gaz. Taka praktyka znacznie ułatwia pracę reduktora oraz wydłuża jego żywotność. Ważna jest również regularna wymiana parownika. Większość producentów zaleca wymianę po przejechaniu 50-100 tysięcy kilometrów, jednak wszystko zależy od naszego stylu jazdy, jakości gazu, rodzaju silnika oraz typu instalacji.

Montaż instalacji LPG.